تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ملـا عمر کی بود؟/ مجهول و عاشق راکت!

  ملـا عمر کی بود؟/ مجهول <a href= و عاشق راکت!" width="268" height="151" vspace="5" />

  ملـامحمد عمر (مجاهد) فرزند مولوی غلـامـ نبی در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی مصادف با ۱۹۶۰ میلـادی در ولـایت کندهار متولد شد.
  ملـامحمد عمر از قومـ تومزی قبیله هوتک بود. ملـاعمر پدرش را در پنج سالگی از دست داد و پس از مرگ پدر، خانواده اش به ارزگان نقل مکان کردند.
  در زندگینامه رهبر طالبان در مورد شخصیت وی گفته شده: (او آرامـ است، عصبانی نمی شود و نمی ترسد. خانه و حساب بانکی در خارج از کشور ندارد. خوش برخورد است و شوخ طبعی ویژه‌ای دارد و هیچ گاه خود را بر‌تـر از همراهانش نمی داند.)
  در اوایل جهاد افغانستان علیه شوروی، ملـاعمر به عنوان یک سرباز پیاده و عادی مجاهدین، دو هفته به پاکستان سفر کرد. پس از این حمله بود که او تحصیل دینی خود را رها کرد تا به مجاهدین بپیوندد.
  گفته میشود در جریان یکی از جنگ‌هـا یک چشمـ خود را بر اثر برخورد ترکش از دست داد. همچنین گفته میشود او بدون استفاده از مواد بیهوشی و ضدعفونی کننده، به وسیله چاقو چشمش را درآورد و پلک‌هـایش را به همـ دوخت.
  پس از عقب نشینی ارتش شوروی از افغانستان، بین سال‌هـای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ ملـاعمر امامـ مسجد یک روستا در غرب کندهار شد. در اکتبر ۱۹۹۴ بود که امیر یا رهبر طالبان گردید. در ۱۹۹۶ اجلـاس بزرگی که شورا خوانده میشد و متشکل از ۱۵۰۰ طالب دینی بود، در کندهار برگزار و به ملـاعمر لقب (امیرالمؤمنین) اعطا کرد.
  تا این زمان، طالبان تقریبا ۹۰ درصد خاک افغانستان را اشغال کرده بود. در نهایت در پی حملـات ارتش امریکا و همزمان نیروهای ائتلـاف شمال (ناتو) در اکتبر ۲۰۰۱، حکومت تحت رهبری ملـاعمر پس از مقاومت کوتاهی سقوط کرد و از آن پس ملـاعمر ضمن ادامه رهبری طالبان به صورت مخفی زندگی میکرد. اسمـ او در فهرست ده رهبر، خطرناک ترین گروه‌هـای تروریستی از سوی امریکا ذکر شده بود.
  گفته میشود ملـاعمر دختر بزرگ بن لـادن را به همسری گرفته بود و حتی بن لـادن نیز ممکن است دختر ملـاعمر را به عنوان زن چهارمـ خود برگزیده باشد. همچنین گفته میشود این دو نفر هر روز به وسیله و ماهواره‌ای با یکدیگر تماس داشتند و گاه برای ماهیگیری با همـ به سفر میرفتند.
  ملـا عمر این گونه فرمان میداد
  ملـا عمر اما تنها رهبر یک گروه یا نحله مذهبی نبود زیرا در آخرین سال‌هـای قرن بیستمـ بر یک کشور حکومت کرد در حالی که میکوشید به هیچ یک از جلوه‌هـای زندگی مدرن تن ندهد و در راس امارت اسلـامی افغانستان قرار گرفت. رژیمی که تنها عربستان سعودی، امارات عربی متحده و پاکستان آن را به رسمیت شناختند و دیگر کشورها از شناسایی آن سرباز زدند.
  ملـا عمر، افغانستان را نه با قانون که با (فرمان) اداره میکرد و بیشتر بر (امر به معروف و نهی از منکر) و البته با قرائت خودشان تاکید میورزید.
  ملـا عمر فرمان‌هـای خود را با عنوان (فرمان مقامـ امارت اسلـامی افغانستان) صادر و به صورت (خادمـ اسلـام- امیرالمومنین ملـا محمد عمر - مجاهد) امضا میکرد.
  برای آشنایی با شیوه حکومت داری طالبان در افغانستان طی آن 5 سال سیاه، نقل یکی از فرمان‌هـا خالی از لطف نیست:
  (بسمـ ا... الرحمن الرحیم- فرمان مقامـ امارت اسلـامی افغانستان در مورد جلوگیری از ورود بعضی اقلـامـ و اجناس غیر شرعی در قلمرو امارت اسلـامی و عدمـ محصول آنها در گمرکات
  شماره: 360
  تاریخ: 23/ 4/ 1422 ه.ق
  چنانچه وظیفه عمده و مهمـ امارت اسلـامی، ازاله منکرات و اقامه معروف میباشد لذا به منظور انفاذ بهتر این حکمـ شرعی، مراتب آتی را منظور مینمایم: 
  ماده اول:
  ورود 30 قلمـ اجناس و اقلـامـ ذیل به قلمرو امارت اسلـامی افغانستان و محصول آن در تمامـ گورکات کشور مطلقا منع است:
  1- خوک بالذات ( خنزیر)
  2- گوشت خوک ( خنزیر)
  3- اشیای ساخته شده از موی انسان
  5- موی انسان به صورت طبیعی*
  6- دیش آنتن
  7- دستگاه سینماتوگرافی به شمول پروجکتور ثبت صدا
  8- دستگاه میکروتوگرافی در صورتی که در سینما به کار برده شود
  9- تمامـ آن آلـاتی که بالذات موسیقی تولید میکنند مثل پیانوها،‌هـارمونیه، توله، تباه، تنبور، رباب، سارنگ به طور خلـاصه تمامـ آلة‌هـای مندرج در آلـات موسیقی که خود مولّد موسیقی باشد و پوش‌هـای حفاظتی و پرزه جات آنها 
  10- میز بلیارد و لوازمـ آن
  11- تخته شطرنج
  12- کرمبورد
  13- قطعه( پلی کارد)
  14- ماسک(چهره)
  15- کلیه اقسامـ مشروبات الکلی خالص
  16- آن ککسِت‌هـای تیپ، کمپیوتر، ویدیو و تلویزیون که برهنه و مملو از موسیقی باشد.
  17- شرب( زنخه)
  18- لـابستر(یک نوع حیوان)
  19- رنگ ناخن
  20- پتاقی برای بازی 
  21- مواد آتش بازی برای اطفال
  22- هر گونه فِلمـ‌هـای سینماتوگرافی، ولو که به خارج همـ برود
  23- بالعمومـ مجسمه‌هـای ذی روح
  24- کتلـاک‌هـای خیاطی دارای تصاویر ذی روح
  25- تابلوهای چاپ شده (عکس‌هـا)
  26- کارت‌هـای کرِسمَس
  27- کارت‌هـای تبریک دارای تصاویر ذی روح
  28- نکتایی
  29- بو (وسیله تحکیمـ نکتایی)
  30- پنِ خاصِ نکتایی
  ماده دوم:
  مسوولین امنیتیِ سرحدیِ کشور مکلفند که از ورود اقلـامـ و اجناس مندرج ماده اول این فرمان جدّاً جلوگیری نمایند.
  ماده سوم:
  1- هر گاه اقلـامـ و اجناس مندرج ماده اول این فرمان دستگیر شود مسوولین مربوط مکلفند آن‌هـا را به مرکز ولـایت به طور امانت انتقال نمایند.
  2- والی هر ولـایت مکلف است اقلـامـ و اجناس مذکور را توسط هیات تحت ریاست مسوول امر بالمعروف و نهی عن المنکر که در ترکیب آن نمایندگان استخبارات، خارتوالی مرافعه و مقامـ ولـایت شامل باشند تثبیت نموده و مطابق احکامـ قانون انسداد قاچاق اجرائات به عمل آورند.
  ماده چهارم:
  این فرمان از تاریخ توشیح، نافذ و در جریده رسمی نشر گردد.
  والسلـام/ خادمـ اسلـام/ امیر المومنین ملـا محمد عمر ( مجاهد)-)
  سلـاح مورد علـاقه
  برای بسیاری از افغان‌هـا، ملـاعمر تنها یک اسمـ است، اما کسانی که او را دیده بودند، گفتند او نسبتا جوان، بلندقامت، با ریش و عمامه سیاه بوده و در پاکستان زندگی میکند. سلـاح مورد علـاقه ملـاعمر (آر.پی.جی هفت- راکت ضد تانک) بوده است.
  طالبان میگوید ملـاعمر در هدف قرار دادن تانک‌هـای روسی با راکت‌هـای آرپی جی مهارت داشته است.
  ملـامحمد عمر در پیامی در 6 آگوست۲۰۱۳ به مناسبت عید فطر تاکید کرد گروه طالبان در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان، درصدد انحصار قدرت نیست.
  رهبر طالبان در این پیامـ که به چهار زبان فارسی، پشتو، اردو و انگلیسی از آدرس سخنگوی این گروه به رسانه‌هـا فرستاده شد، گفت که گروه طالبان تلـاش خواهد کرد برای ایجاد حکومت فراگیر اسلـامی براساس شریعت اسلـامی، با جناح‌هـای مختلف سیاسی در افغانستان به تفاهمـ برسد.
  در این پیامـ از روند گفت وگوهای صلح طالبان با دولت افغانستان به صورت تلویحی حمایت شده و به همین مناسبت نیز رئیس جمهور افغانستان در پیامـ عید فطر خود از او تشکر کرد.
  ملـاعمر برای کسانی چهره‌ای افسانه‌ای پیدا کرده و برای برخی دیگر چهره‌ای مجهول و دست ساخته سازمان‌هـای اطلـاعاتی داشت.
  گزارش از: معصومه زارع

   منبع : روزنامه ی انصار

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 11 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160227
 • بازدید امروز :151732
 • بازدید داخلی :13847
 • کاربران حاضر :212
 • رباتهای جستجوگر:263
 • همه حاضرین :475

تگ های برتر