تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کریم خلیلی: در مصالحه با طالبان از خط سرخ عبور نمی‌کنیم

  محمدکریم خلیلی، معاون دوم رییس‌جمهور، می‌گوید یکی از راه‌هایی که می‌تواند تلاش‌های صلح در کشور را نتیجه‌بخش سازد، اعتماد تمام جریان‌های سیاسی مخالف دولت به تلاش‌های صلح به رهبری دولت است. به‌گفته‌ی آقای خلیلی، برای به‌دست آوردن اعتماد مردم و جریان‌های سیاسی کشور، شورای عالی صلح به‌عنوان نهاد مسوول در این زمینه، باید در پیشبرد تلاش‌های صلح به پنهان‌‌کاری و مخفی‌سازی پایان دهد.

  آقای خلیلی که روز جمعه، هجده حوت، در مراسم گرامیداشت از هجدهمین سالیاد عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان، در جمع هزاران تن از شهروندان کابل، اعضای کابینه و شورای ملی در کابل سخن می‌گفت، تاکید کرد که دولت افغانستان برای انجام مذاکرات صلح با شورشیان مسلح دولت «خط قرمز» تعیین کرده و این خط، حفظ دست‌آوردهای یک دهه اخیر است.
  معاون رییس‌جمهور در این مراسم گفت: «شورای عالی صلح هم باید از مجامله‌بازی، پنهان‌کاری و مخفی‌بازی بیرون بیاید. این وظیفه شورای عالی صلح است که براساس یک میکانیزم شفاف که تمام مردم افغانستان و تمام جریان‌های سیاسی از آن اطمینان پیدا کنند، حرکت کند. این وظیفه شورای عالی صلح است که با یک میکانیزم بسیار شفاف و با روشی بسیار روشن در برابر مردم افغانستان روند صلح را تعقیب کند.»

  محمدکریم خلیلی اضافه کرد که به‌دلیل غیرشفاف بودن روند صلح، مردم حق دارند از آینده‌ی شعارهای صلح نگران باشند.

  محمدکریم خلیلی اضافه کرد که به‌دلیل غیرشفاف بودن روند صلح، مردم حق دارند از آینده‌ی شعارهای صلح نگران باشند. او نگرانی‌ها و انتقادهای جریان‌های سیاسی مخالف دولت را نیز در پیشبرد برنامه‌های صلح توسط دولت، به‌جا خواند و گفت در این زمینه شورای عالی صلح مسوولیت دارد که با میکانیزم شفاف مردم را در جریان بگذارد. به‌گفته‌ی آقای خلیلی، بیشترین نگرانی در مورد تلاش‌های صلح را کسانی‌ دارند که مناطق‌شان به سرزمین «سوخته» تبدیل شد و با تاریکی‌ها مبارزه کرده‌اند.
  آقای خلیلی نگرانی‌ها در باره‌ی شعارهای صلح با طالبان و دیگر گروه‌های شورشی مخالف دولت را، به‌دلیل پنهان‌‌کاری شورای عالی صلح موجه خواند، اما تاکید کرد که دولت افغانستان در این زمینه «خط قرمز» تعیین کرده و از آن عبور نخواهد کرد. معاون دوم ریاست‌جمهوری حفظ دست‌آوردهای یک دهه اخیر را به‌عنوان «خط قرمز» خواند و گفت: «بارها گفته‌ایم و حالا هم می‌گوییم که دولت در تعقیب روند صلح مصمم است؛ اما با حفظ ارزش‌های نوین و با حفظ دست‌آوردهایی که در طول ده‌سال اخیر نصیب شده‌ایم. به هیچ‌وجه در سایه شعار صلح، عزم دولت بر این نیست که خدای‌نخواسته دست‌آوردهای ده‌ساله ما خدشه‌دار شود یا ارزش‌های نوین از دست ما برود. در حراست از ارزش‌های نوین و قانون اساسی کشور، این‌جا خط قرمز دولت و ملت افغانستان است. صلح را تعقیب و حمایت می‌کنیم، اما با حفظ همین اصول و عدم عبور از این خط قرمز.»
  معاون رییس‌جمهور در مراسم گرامیداشت از عبدالعلی مزاری افزود که برخی از کشورها تلاش دارند زیر نام برنامه صلح، نظام افغانستان را «سست» کنند. آقای خلیلی تاکید کرد که دولت افغانستان هم‌اکنون توان و قدرت این را دارد که در برابر این اهداف، ایستادگی کند. او هم‌چنین از دولت پاکستان خواست که موضع خود را روشن سازد که با تروریزم چه رابطه‌ای دارد. به‌گفته‌ی محمدکریم خلیلی، گرچند برخی از نهادهای پاکستانی از جمله شورای علمای آن کشور برای جهاد و انتحار در افغانستان فتوا می‌دهد، اما امروز تروریزم دامن‌گیر خودش نیز شده است.

  فاصله با عدالت

  محمدکریم خلیلی در بخشی از سخنانش گفت که نظام کنونی برخلاف نظام‌های گذشته تلاش دارد که عدالت را در کشور تامین کند. آقای خلیلی گفت با آن‌که نظام فعلی دارای صدها کوتاهی است و مردم نیز با عدالت فاصله زیادی دارند، اما دولت تازه «آهنگ عدالت» را به صدا درآورده است. او گفت، روزی که عدالت در کشور تامین شود و مردم شاهد نفی همدیگر نباشند، احساس همدلی در میان مردم پیدا خواهد شد.
  معاون دوم رییس‌جمهور برخی از اظهارات رهبران ایتلاف‌های سیاسی در مورد عملکرد دولت را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت که تعدادی از رهبران جریان‌های سیاسی که هم اکنون در صفوف مخالفان سیاسی دولت قرار گرفته‌اند، اکثریت‌شان برای مدتی در همین نظام کار کرده‌اند. محمدکریم خلیلی می‌گوید تا زمانی‌که این افراد در درون نظام بودند هیچ‌گونه صدای انتقاد از سوی آنان بلند نمی‌شد، اما امروز که در بیرون نظام هستند، هرازگاهی کارکردهای دولت را مورد نقد قرار می‌دهند.
  به‌نظر می‌رسد که اشاره آقای خلیلی به اظهارات اخیر احمدضیا مسعود، رهبر جبهه ملی و داکتر عبدالله عبدالله، رهبر ایتلاف ملی و محمد محقق، از جریان سیاسی مخالف دولت بود. آقایان مسعود و عبدالله در مراسمی در روز جمعه یازدهم حوت، از نظام کنونی به‌عنوان یک نظام فاسد نام بردند و از جامعه جهانی خواستند که دیگر با چنین نظامی همکاری نکند. احمدضیا مسعود تا سال ۲۰۰۹ به‌عنوان معاون اول رییس‌جمهور کار کرد و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری همان سال، از نظام بیرون شد. هم‌چنین داکتر عبدالله مدتی به‌عنوان وزیر خارجه کار کرده است.
  با این‌حال، محمدکریم خلیلی می‌گوید کارکرد افرادی که امروز به‌عنوان رهبران اپوزیسیون شناخته می‌شوند، در کابینه برای دولت معلوم است.

  درس‌های اتحاد

  در همین‌حال، حامد کرزی رییس‌جمهور کشور، در پیامی به مراسم یاد بود از عبدالعلی مزاری گفت که تجلیل از شهدای کشور، برای مردم درس‌های اتحاد می‌دهد. آقای کرزی در این پیام خود گفت خیلی از شهدای کشور، برای اتحاد و همدلی مردم جان‌های خود را قربانی کرده‌اند.
  هم‌چنین مارشال محمدقسیم فهیم، معاون اول رییس‌جمهور، با ارسال پیامی در این مراسم می‌گوید کسانی‌که زندگی‌‌شان را برای رسیدن به اهداف «والا» سپری کرده‌اند، نام‌شان در تاریخ پایدار می‌ماند.
  عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در ۲۲ حوت سال ۱۳۷۳ خورشیدی هنگام ورود طالبان به کابل، توسط این گروه به قتل رسید.

  گروهی خبر هفته نامه ندای غزنه

  منبع:‌8 صبح


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 19 اسفند 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160227
 • بازدید امروز :151950
 • بازدید داخلی :13884
 • کاربران حاضر :218
 • رباتهای جستجوگر:280
 • همه حاضرین :498

تگ های برتر